PÖFF : 2020 : BNFF

Maailma esilinastus

Koidik

Ingliskeelne pealkiri
The Dawn
Pealkirja originaal
Zora
Režissöör
Dalibor Matanic
Riik
Horvaatia, Itaalia
Aasta
2020
Festival
24. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
PÕHIVÕISTLUSPROGRAMM
Žanr
mängufilm

Dalibor Matanići müstiline draama viib meid lähitulevikku, kus valitseb ärev meeleolu ja pingeline õhkkond. Üks perekond peab otsustama, kas jääda edasi väikesesse maakohta, mis on olnud nende kodu kõik need aastad, või lahkuda nagu paljud teised. Pinged kuhjuvad ka perekonna sees – isa ja ema pole pärast poja kaotust leidnud tagasiteed teineteise juurde.

Ajalugu kordab end suisa matemaatilise täpsusega, ütleb autor. Ja me ei saa kõrvale vaadata aina kasvavast sallimatusest. Ühekorraga nii põnevik kui ka sotsiaaldraama, räägib „Koidik“ ühe pere taustal meist kõigist. Film näitab üsna selgelt, kui mustvalge on meie maailmanägemus – meie ja nemad, võõras ja oma, õige ja vale, armastus ja vihkamine. Me justkui ei oska teistmoodi kui pidevalt vastandudes. Eraldi tuleb esile tõsta Marko Brdari kaameratööd, mis elustab suurepäraselt rõhuva ja konfliktse keskkonna. See on suure ekraani film, mis tegeleb suurte teemadega.

Dalibor Matanići 2015. aasta film „Kõrgpäike“ võitis Cannes’i festivalil kõrvalprogrammi Un Certain Regard auhinna ja Horvaatia esitas selle Oscarile. Autori jaoks on „Koidik“ teine peatükk tema nn Päikese triloogias, kus ta vaatleb inimloomust ja ühiskonna duaalsust. Uus film annab lootust, et andestamine on võimalik, aga selleks tuleb kurjusele otsa vaadata.

Liisi Rohumäe

Režissöör
Dalibor Matanic
Stsenarist
Dalibor Matanic
Osades
Kresimir Mikic, Tihana Lazovic, Maks Kleoncic, Lara Vladovic, Marko Mandic
Produtsent
Ankica Juric Tilic, Andrea Paris
Operaator
Marko Brdar
Monteerija
Tomislav Pavlic
Produktsioon
Kinorama
Kestus
Keel
Horvaatia

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Seansid

Treiler
Q&A ehk vestlus filmitegijaga