PÖFF : 2020 : BNFF

Mööda kollast telliskiviteed

2020 PÖFF shortsi programm

Alex Prageri lühifilm „Mäng tuules”, näituse „Tere tulemast koju” osa, on eksperimentaalne ja mänguline austusavaldus Alfred Hitchcocki (ja teiste kuulsate Hollywoodi autorite, nagu näiteks Douglas Sirki) töödele, mis uurib vuajerismi naudinguid ja vägivaldsust, samuti nostalgia ja mineviku keerulist suhet. Need teemad on sageli Prageri tähelepanu all, kuna ta mõtestab ümber Hollywoodi filmiklassika kujundeid ning toob päevavalgele sära ja glamuuri pimestava pealispinna all peidus oleva hämarama poole.

„Mööda kollast telliskiviteed” on lühifilmide programm, mis peegeldab Prageri töö teemasid ja tehnikaid, muutes meie arusaama traditsioonilisest narratiivist ning uurides ühtlasi publiku ja vaatluste komplitseeritud suhtedünaamikat. Sellise pealkirjaga, mis on samuti võetud ühest Hollywoodi klassikast, filmiprogramm aitab meil leida radu, mis viivad Prageri tööle lähemale, ning ka radu, mis viivad sellest kaugemale.

„Mäng” kasutab ära leitud arhiivimaterjali, kus vaatleme publikut teatrisaalides, kontserdimajades ja kinodes. Publikut aplodeerimas nähes hakkame kahtlema, kes on selles olukorras tegelikult vaatleja rollis. Filmis „Avakosmos” on „The Entity” (1980) materjal monteeritud abstraktseks õudusunenäoks, milles film kui meedium muutub ise agressoriks. „Uso Justo” heidab veidi humoorikama pilgu arhiivimaterjalile ja autoriõigusele.

Filmid

Mäng

Ingliskeelne pealkiri
Play
Režissöör
Matthias Müller, Christoph Girardet
Riik
Saksamaa
Aasta
2003

Leitud arhiivimaterjalist kokku monteeritud film, kus on näha publikut reageerimas laval või ekraanil toimuvale. Sündmus on kantud üle lavalt publikusse, kellest saavad näitlejad etteaimamatus draamas. Me ei näe, millele nad reageerivad, vaid seda, kuidas läbi montaaži muutub üksikisiku käitumine kollektiivseks.

Režissöör
Matthias Müller, Christoph Girardet
Kestus

Avakosmos

Ingliskeelne pealkiri
Outer Space
Režissöör
Peter Tscherkassky
Riik
Austria
Aasta
1999

Filmi „The Entity” (1980) materjali põhjal monteeritud abstraktne õudusunenägu.

Režissöör
Peter Tscherkassky
Kestus

Uso Justo

Ingliskeelne pealkiri
Uso Justo
Režissöör
Coleman Miller
Riik
USA
Aasta
2005

Eksperimentaalfilmide režissöör mängib ohtlikku mängu väljamõeldud linna Uso Justo elanikega. Kõik segavad vahele: arst ja tema sõber, haiglaõde, kes on terve elu unistanud filmistaariks olemisest; rühm detektiive, kes püüavad oma sugulasi tagant lükata; haige laps, kes ei taha näha rohkemat kui liblikad… Me näeme, kuidas süütu haigladraama võib muutuda eksistentsiaalseks kaoseks.

Režissöör
Coleman Miller
Kestus

Mäng tuules

Ingliskeelne pealkiri
Play The Wind
Režissöör
Alex Prager
Riik
USA
Aasta
2019

Meeleline dialoogita kunstifilm, mis jälgib mõtisklevat meest (Dimitri Chamblas) tegemas kolgitud autoga nostalgilist sõitu läbi Los Angelese. Ta on eksinud maailmas, mis mõjub osalt väljamõeldud mälestuse ja osalt kauge unistusena. Pärast silmsidet tumedajuukselise naisega (Riley Keough) teeb naise elu ootamatu pöörde, leides end oma minevikus. Ta liigub tormakalt läbi aegruumi, seistes silmitsi ja heites ära kihte oma vanast minast.

Režissöör
Alex Prager
Kestus