PÖFF : 2020 : BNFF

Rahvusvaheline esilinastus

Tumaan

Ingliskeelne pealkiri
Tooman
Pealkirja originaal
Tooman
Režissöör
Morteza Farshbaf
Riik
Iraan
Aasta
2019
Festival
24. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
PÕHIVÕISTLUSPROGRAMM
Žanr
mängufilm

„Tumaan“ pakub peadpööritavalt pinevat märulit, tuues vaatajani loo kahest parimast sõbrast, Azizist ja Davoodist, kes töötavad piimatehases, kuid pagevad arvutis FIFAt mängides igal võimalikul hetkel ümbritseva elu rusutusest.

Tänu meeste osavusele on FIFA ka võimalus vaesusest pääsetee leidmiseks, sest selles mängus võidetud panused ületavad mitmekordselt nende aastapalka. Lisaks oskustele ja nutikusele tuleb võidutasu teenimise nimel pidevalt uute panustega riskida ning saadud raha taas mängu panna. FIFA on vaid algus pimestavas võidujooksus ratsa rikkaks saada. Meeste sõpruskonnast kujuneb välja professionaalne meeskond, kelle hobist saab igapäevane töö, aga märkamatult tekib ka hasartmängusõltuvus. Selles suletud ringis on vaid aja küsimus, mil mängu tuleb panna peresuhted, sõprade usaldus ning iseenda elu.

„Tumaan“ analüüsib teravalt raha pimestavat võimu ja samas võimatust selleta elada, tehes seda dramaturgilise võidujoovastuse võtmes, mida paratamatult saadab kaotuse mõru maik. Filmi stsenarist ja režissöör Morteza Farshbaf annab meisterliku süžeega edasi suuremat mõtet inimese põhiolemusest ja fundamentaalsetest vajadustest. Lisaks süžee pealiinile mitmete sügavuti lõikuvate allteemadega välja arendatud draama võtab eepilise mõõtme, kuid suudab seejuures säilitada tempot ja haaravust.

Elise Eimre

Režissöör
Morteza Farshbaf
Stsenarist
Morteza Farshbaf
Osades
Mir Saied Molavian, Mojtaba Pirzadeh, Pardis Ahmadieh, Iman Sayad Borhani, Hamed Nejabat
Produtsent
Saeid Sa’adi, Saeid Malekan
Operaator
Morteza Najafi
Monteerija
Mehdi Sa'adi
Produktsioon
Farsh Film
Kestus

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Morteza Farshbaf

Morteza Farshbaf (snd 1986) on lõpetanud bakalaurusekraadiga Teherani Kunstiülikooli filmiteaduskonna ja asunud seejärel tegema filme nii stsenaristi, lavastaja, monteerija kui ka operaatorina. Ta on teinud mitu lühifilmi ja töötanud koos Iraani suurkuju Abbas Kiarostamiga. Nii tema esimene mängufilm „Lein“ (2010) kui ka teine film „Laviin“ (2015) on osalenud PÖFFil ja pälvinud maailmas laialdast tähelepanu. „Tooman“ on Farshbafi kolmas mängufilm.

Soog (Lein, PÖFF 2010), Avalanche (Laviin, PÖFF 2015), Tooman (2019)

Seansid

Q&A ehk vestlus filmitegijaga