PÖFF : 2020 : BNFF

Maailma esilinastus

Ulbolsõn – üksi kõigi vastu

Ingliskeelne pealkiri
Ulbolsyn
Pealkirja originaal
Ұлболсын
Režissöör
Adilkhan Yerzhanov
Riik
Ksahstan, Prantsusmaa
Aasta
2020
Festival
24. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
PÕHIVÕISTLUSPROGRAMM
Žanr
mängufilm

Elu Karataşi auulis kulgeb muretus muutumises seni, kuni sealne patriarhaalne elukorraldus jääb jalgu Ulbolsõnile – naisele, kelle külmavereline süda ja tulikuum temperament ei karda tuld ega tõrva.

Suurlinnas eneseteostuse vabadust nautiv Ulbolsõn on võtnud eesmärgiks päästa temast kodukülasse maha jäänud väikeõe Azhari, keda parasjagu kohalikule posijale noorimaks naiseks antakse. Lootusetult suletud ringist väljapääsu otsides ei aita Ulbolsõni kuidagi tõsiasi, et Azhar ise päästmist ei soovi. Azhar ei pane pahaks oma tulevase abikaasa Urgeni kõrget vanust, teisi naisi ega ka seda, et mees ta igaks juhuks röövis ja Ulbolsõni eest ära peitis. Sama kahtleval seisukohal on õdede ülejäänud perekond, kelle silmis on abielunaise staatus kordi hinnalisem vara kui kõrgharidus. Kahe maailma põrkumisel purunevad südamed ja veerevad pead põrgulikult veetleva vaatemänguna. Tegelaskujude iga kindla sammu taustal avaneb maailm, mida raamivad kaadrikompositsioonid peegeldavad kõnekalt nende vaimset seisundit ja selle muutumist ning koloriidiskeem, mis räägib detektiivi rollis oma lugu.

„Ulbolsõn – üksi kõigi vastu“ on meisterlikult täpseks lihvitud film, mille rütm ja stiil raiuvad end julgelt läbi keskpärasuse ning jõuavad minimalistlike vahenditega hiilgava tulemuseni.

Elise Eimre

Aasia Filmikunsti Edendamise Võrgustiku (NETPAC) žürii auhind parimale Aasia filmile

Režissöör
Adilkhan Yerzhanov
Stsenarist
Adilkhan Yerzhanov
Osades
Assel Sadvakassova, Dinara Sagi, Yerbolat Alkozha, Berik Aitzhanov, Daniyar Alshinov
Produtsent
Serik Abishev, Olga Khlasheva
Operaator
Azamat Dulatov
Monteerija
Adilkhan Yerzhanov
Produktsioon
Sunny Production, Short Brothers, Arizona Productions
Kestus
Keel
Kazakh

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Adilkhan Yerzhanov

Adilkhan Yerzhanov (snd 1982) võitis 1999. a Kasahstani rahvusliku telekanali korraldatud stsenaariumivõistluse, lõpetas filmirežii eriala riiklikus Kasahstani kunstiakadeemias (2009) ning töötas ja täiendas end seejärel New Yorgis. Tänaseks on Yerzhanovist saanud hinnatuim ja viljakaim Kasahstani filmitegijaid, kelle filmid pälvivad auhindu olulistel rahvusvahelistel filmifestivalidel. Kaks tema filmi, „Omanikud“ (2014) ja „Maailma õrn ükskõiksus“ (2018) on osalenud Cannes'i võistlusprogrammis. Mõlemat filmi on näidatud ka PÖFFil. Yerzhanov on Euroopa Filmiakadeemia liige.

Rieltor (2011), Stroiteli (2013), Ukkili kamshat (Omanikud, PÖFF 2014), Chuma v aule Karatas (The Plague at the Karate Village, 2016), Nochnoy Bog (2018), Laskovoe bezrazlichie mira (Maailma õrn ükskõiksus, 2018), A Dark Dark Man (2019), Boy Atbaya (Atbai's Fight, 2019), Sary mysyq (Yellow Cat, 2020), Ulbolsyn (2020)

Seansid