PÖFF : 2020 : BNFF

Rahvusvaheline esilinastus

Voodisse aheldatud

Ingliskeelne pealkiri
Bedridden
Pealkirja originaal
Хэвтрийн хун
Režissöör
Byamba Sakhya
Riik
Mongolia
Aasta
2020
Festival
24. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
PÕHIVÕISTLUSPROGRAMM
Žanr
mängufilm

Ühel täiesti tavalisel hommikul jääb kõik ühtäkki seisma. Kell ei löö enam. Tuul ei puhu. Autod seisavad keset teed. Vähemasti nii tundub 26-aastasele noorele kirjanikule, kes otsustab seepeale samuti paigale jääda ja voodist enam mitte välja tullagi. Noormees kirjutab oma raamatut ja mõtiskleb. Lähedased tema ümber ei mõista tema enesekeskset otsust ja tavatul teol on loomulikult ka tagajärjed.

„Voodisse aheldatud“ on kui armastusluuletus, millel on oma rütm ja loogika ning ka kordused. Loo teemasid võimendab mustvalge pilt ja sujuvalt edasi-tagasi liikuv kaameratöö, mis kulgeb nagu rong rööbastel. Režissöör Byamba Sakhya stsenaarium põhineb Mongoolia autori Ayurzana samanimelisel romaanil ja puudutab mitmeid põlvkondi. See on tundeline film, mis näitab iga tegelast inimesena. Lisaks kirjaniku armuelule näeme ka tema isa ja ema püüdlusi leida armastust.

Sakhya kasutab läbiva kujundina tühjalt sõitvaid Ameerika mägesid. Rong sõidab üles ja alla, kord kiirelt, kord aeglaselt, aga ikka ainult ringiratast. Kas sõita edasi või astuda maha? See omanäoline Mongoolia film annab meile kõigile võimaluse korraks peatuda ja mõtiskleda selle üle, kuidas me jõudsime just sinna, kus me parasjagu oleme.

Režissööri eelmine mängufilm „Remote Control“ osales mitmel rahvusvahelisel festivalil ja võidutses Busanis New Currents sektsioonis.

Liisi Rohumäe

Režissöör
Byamba Sakhya
Stsenarist
Byamba Sakhya
Osades
Battulga Ganbat, Ariunchimeg Tumursukh, Dorjsuren Shadav, Oyunzul Dorjderem, Battogtokh Ravdan
Produtsent
Ariunaa Tsepenpil, Naranbat Bayasgalan
Operaator
Tuvshintugs Badral
Monteerija
Byamba Sakhya
Produktsioon
Guru Media, Nomadia Pictures
Kestus
Keel
Mongolian

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Byamba Sakhya

Byamba Sakhya on lõpetanud VGIKi operaatorina. Ta on rahvusvaheliste kogemustega dokumentaal- ja mängufilmide režissöör. Tema dokfilm „Passion“ (2010) võitis peaauhindu nii Aasia, Ameerika kui ka Euroopa filmifestivalidel, debüütmängufilm „Remote Control“ pälvis aga Busani filmifestival New Currents auhinna. Byamba on filmiproduktsioonifirma Guru Media kaasasutaja.

Perpetuum Mobile (2002, doc), Khusel Shunal (Passion, 2010, doc), Remote Control (2013), Bedridden (2020)

Seansid

Treiler
Q&A ehk vestlus filmitegijaga