Rahvusvaheline esilinastus

Hüvasti, NSVL

Ingliskeelne pealkiri
Goodbye Soviet Union
Pealkirja originaal
Hüvasti, NSVL
Režissöör
Lauri Randla
Riik
Eesti, Soome
Aasta
2020
Festival
24. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Debüütfilmide võistlusprogramm

Vaevalt teadvustas Lauri Randla väikese poisina laevale astudes ja üle lahe oma uuele kodumaale Soome sõites, et tema pagasi kõige väärtuslikum osa asub aju mäluriiulitel. 30 aastat hiljem korrastab Lauri need mälukillud ja sellest saab tema esimene täispikk mängufilm, lõbus ja südamlik.

Johannes on ingerisoome poiss, kes elab vanavanematega Nõukogude Eesti salajases linnas. Ükskord läheb ta keelatud kohas ujuma ja sellest tekib suur jama. Lausa nii suur, et selle lõpptulemusena peab perekond elukohta vahetama. Poiss tunneb end sageli üksildasena: ümberringi on valdavalt eesti ja vene lapsed, tema pole kumbagi. Kogu tõrjutus kaob aga päeval, kui Soome tööle pääsenud ema hakkab Johannesele tooma asju, mida kellelgi pole. Fakt, et Johannese ümber toimuvad suured sündmused ja võimas NSVL laguneb täistuuridel, on tema jaoks tähtsusetu. 10-aastase poisi ellu on tulnud tüdruk, Veera…

Sellest filmist rääkides saab kindlasti kasutada sõna „nostalgia“: autor on osanud kõigi filmile omaste vahenditega luua emotsionaalse lapsepõlve tunde. Kaasaegsel moel filmi tutvustamiseks piisaks paarist märksõnast, mõnest fotost ja Lauri Randla enda kirjutatud filmi originaalmuusikast – meloodia, mis väljendab väga täpselt autori suhet nähtava ekraanilooga. Olgu lisatud, et just seda filmi võib teatud mööndustega pidada maailma esimeseks ingerlaste mängufilmiks.

Mihkel Möölman

Režissöör
Lauri Randla
Stsenarist
Lauri Randla
Osades
Ülle Kaljuste, Tõnu Oja, Niklas Kouzmitchev, Nika Savolainen, Pääru Oja
Produtsent
Peeter Urbla
Operaator
Elen Lotman
Monteerija
Leo Liesvirta, Andres Hallik
Kestus
Keel
Eesti, Vene
Režissöör
Lauri Randla

Lauri Randla (snd 1981) on Tartus sündinud ingerisoomlane. kes on teinud varem seitse lühifilmi, millest viimane, „Mausoleum“ (2016), võitis rahvusvahelistel festivalidel üle 10 auhinna, muuhulgas ka Toronto Shorts’il parima võõrkeelse lühifilmi auhinna. Randla on lõpetanud 2015. aastal Aalto filmikooli filmirežissöörina. „Hüvasti, NSVL“ on tema esimene täispikk mängufilm.

Seansid

Saal 7 Coca-Cola Plaza Tallinn
Seanss060501 / Hüvasti, NSVL
SubtiitridEesti
Seansi kestus
Treiler